Halı Silme İşlemini Nasıl Yapmalıyız? Ankara Halı Yıkama

Halı Silme İşlemini Nasıl Yapmalıyız

Halı Silme İşlemini Nasıl Yapmalıyız?

Ev temizliği günlük yaşamda kadınların en çok dikkat ettiği ve en çok zorlandığı konulardan biridir. Halı silme kolay gibi görünse de çok fazla detay barındırması ve çok fazla temizlik yönteminin bulunması bu işlemleri oldukça zorlaştırmaktadır. Kadınların günümüzde iş hayatına daha fazla girmesi ile temizliğe ayırdıkları süre de azalmaktadır. Ancak günün her anı evde yaşanması ve çocuklu evlerde temizliğin dikkatle yapılması gerekmektedir. Bütün bu işlere yetişemeyen kadınlar son zamanlarda bu temizlikler için profesyonel ekipler ile çalışmayı daha uygun görmektedirler.

Ev temizliğinin en önemli yapı taşlarından biri evdeki halılar olmaktadır. Sürekli üzerine basılan ve toz toplayan halıların temizlik işlemi de oldukça zor olmaktadır. Halı yıkama ile ilgili birçok görüş bulunmaktadır. Sürekli olarak halı yıkamak halıyı yıpratacağı gibi hem su tasarrufu yapılmamakta hem de halıyı yıkayacak ortam bulmak her zaman mümkün olmamaktadır. Bu sebeplerden dolayı halı silme daha çok tercih edilen bir yöntemdir. Ancak halı silme çoğu görüşe göre yanlış bulunmaktadır. Bu görüşte silinen halıların kirleri dışarı çıkmamakta ve halının dibine inmektedir. Islanıp dibe giden kirler hem kötü bir görünüm oluşturmakta hem de bakteri toplayarak insan sağlığını tehlikeye atmaktadır. Bu görüşler halı temizliği konusunda kadınları zor bir duruma sokmaktadır. Son zamanlarda ortaya çıkan halı silme malzemeleri daha çok güven vermekte ve halı silme işlemine olan rağbeti arttırmaktadır. Peki etkili bir temizlik elde etmek için halı silerken nelere dikkat etmeli?

Halı Silme İşlemi

Halı Silerken Dikkat Edilecekler

Ev ortamında sürekli tozlanan ve kirlenen halıların temizliği oldukça önemlidir. Halılar, her gün süpürseniz bile yine de kirlenmektedir. Halı silme işleminden önce halının içinde kir kalmaması için iyice süpürülme yapılması gereklidir. Çekim gücü yüksek bir süpürge ile süpürülen halının sadece üst tarafı değil alt yüzeyi de dikkatle süpürülmelidir. Elektrik süpürgesinin halı aparatını kullanarak en derindeki tozları da çekmek gerekir. Böylece bu kirlerin silme işlemi esnasında sorun çıkarması engellenmektedir. Evde en çok kirlenen eşyalardan olan halıların haftada bir kez silinmesi önerilmektedir. Sileceğiniz halılara yaptığınız uygulamalar; hem sağlıklı hem de halının ömrünü uzatacak şekilde olmalıdır.

Halı Silerken Nelere Dikkat Edilmeli? İşte Halı Silme Esnasında Kullanılacak Ürünlerin Önemi

Halı silme işleminde halının türü de temizleme çeşidine göre farklılık göstermektedir. El dokuması olan, yünden yapılmış veya doğal boyalar ile boyanmış olan halıların silinmesinde deterjan yerine el sabunu veya arap sabunu kullanılması önerilmektedir. Bu sabunlar halının gerçek dokusu korumakla beraber boyalarının akması da engellemektedir. Arap sabunu çoğu yer tarafından önerilmese de doğal ayçiçeği yağı ve sabundan oluştuğu için zararsızdır. Ancak çok kullanılması nedeniyle günümüzde yanmış yağlar ve kimyasal madde eklemeleri ile özünü kaybetmiş olan çeşitleri de bulunmaktadır. Bu sebeplerden dolayı arap sabunu alırken dikkatli olmalı ve halı silme için doğal olanları tercih etmelisiniz.

Halı silme için kullanılan malzemelerden biri de karbonattır. Hem çok hesaplı hem de kolay bulunabilir olması; çok tercih edilen bir temizleyici türü olmasında büyük rol oynamaktadır. Karbonat yapısı bakımından halının en içine nüfuz ederek kirleri temizler ve halının kötü kokulardan arınmasını hızlandırır. Çok fazla yağ lekelerine maruz kalan halıların temizliğinde yine karbonat yer almaktadır. Yağ lekelerini kolayca çıkarır halının nemini alır ve öz rengini korur. Bunun yanında sirke de halı temizliği için önemli bir üründür. Doğal bir ürün olan sirke leke çıkarmada antibakteriyel olması açısından sıkça kullanılan bir üründür. Bu doğal ürünlerin yanında kaliteli halı şampuanları da bulunmaktadır. Bu şampuanlar da halının türüne göre değişebilmekte ve halıyı koruyan bir yapıda olmaktadır.

Halı Silme İçin Kaliteli Malzeme Tercih Etmelisiniz

Halı silerken nelere dikkat etmeli konusu kadar kullandığınız malzemelerin kalitesi de oldukça önemlidir. Kullandığınız bezler ve fırçaları dikkatle seçmeli ve kullanmalısınız. Halıyı silerken elden geldiğince kuru kalması için uğraşılmalıdır. Bu sebeple halıyı olabildiğince kuru tutabilen mikro fiber bezler tercih edilmelidir. Ayrıca yıkamada yumuşak fırçalar kullanılarak halının yumuşak dokusu korunmalıdır. Öncelikle halıdaki lekeler çıkarılmalıdır. Bu işlemi yaptıktan sonra halı silme işlemine geçmeli ve tüm halıyı dairesel hareketler uygulayarak silmelisiniz. Bu sayede halının tüm alanları eşit bir şekilde temizlenmektedir.

Halı silme işlemine başlarken kullanacağınız sabunu su ile karıştırmak gerekir. Daha sonra bir sünger yardımıyla bu köpüklü suyu halıya yedirerek ve oval hareketler ile silmeye başlamalısınız. Silme işini bitirdikten sonra duru su temiz bir sünger yardımı ile halıya sürüp tekrar silmeye başlamalısınız. Duru su yardımı ile halı içinde kalan köpükler dışarı çıkar ve halı silme işlemi biter. Temizlediğiniz halının fazla suyunu son olarak mikro fiber bez ile almalısınız. Evde su çekici elektrik süpürgesi varsa bu süpürge yardımıyla su çekebilirsiniz. Ancak buna sahip olmayanlar bez ile kurutma yapmalıdır. Halının nemi alınmadan evin camları açılmamalıdır. Aksi takdirde açılan camdan içeri tozlar girer ve nemli halının tekrar kirlenmesine yol açar. Halı tam anlamıyla kuruduktan sonra camlar açarak ve halıyı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Önce, Yapacağınız Temizliğin Şeklini Belirleyin

Halı evde en çok kirlenen ve temizliği en zor yapılan eşyalardan biridir. Halı silerken nelere dikkat etmeli konusunda evde halı silme ve temizleme işlemi yapmadan önce hangi şekilde temizleyeceğinize karar vermek de önemli olmaktadır. Daha sonra bu işlemde kullanacağınız ürünleri seçmelisiniz. Seçtiğiniz ürünler ile en doğru şekilde halı silme işlemini bitirmelisiniz.

Halı Silme İle Uğraşmak İstemiyorsanız, Bizi Hemen Arayın!

Ankara halı yıkama firmaları içinde en çok tercih edilen Mamak Kantekin Halı Yıkama firmamız tüm bu aşamalarla uğraşmak istemeyenler için çözümler sağlamaktadır. Halınızın emin ellerde kısa sürede yıkanmasını ve derinlemesine temizlenmesini istiyorsanız iletişim kanallarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bizi Facebook'ta da takip edebilirsiniz.
Mamak halı yıkama firmaları arasında en çok tavsiye edilen halı yıkama fabrikası olarak halı yıkama ihtiyaçlarınızda en uygun halı yıkama fiyatları ile siz değerli müşterilerimizin ilk tercihi olmaktan mutluluk duyuyoruz.